ОПРЧР, Активно включване, Краен срок: 31.10.2016 г.

ПРОГРАМА:

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г.

ПРИОРИТЕТ:

Приоритетни оси 1 „Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места” и 2 „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“

ПРОЦЕДУРА:

pdfBG05M9OP001-2.005 „Активно включване“

УПРАВЛЯВАЩ ОРГАН:

Министерството на труда и социалната политика

КРАЕН СРОК:

31.10.2016 г.

СУМА НА ФИНАНСИРАНЕ:

Дял на БФП/съфинансиране от ЕС: 100%
Размер на БФП за проект: 80 000 - 391 166 лв.

БЕНЕФИЦИЕНТИ:

Кандидат може да бъде:
• Община или район на община;
• Доставчик на социални услуги, удостоверено със съответните регистрационни документи, издадени преди крайния срок за кандидатстване.

Партньор на кандидата може да бъде:
• Община или район на община;
• Доставчик на социални услуги;
• Работодател;
• Организация, предоставяща посреднически услуги на пазара на труда;
• Обучителна институция и организация;
• Център за информация и професионално ориентиране;
• Неправителствена организация.
* В случаите, в които по проекта е предвидена дейност „Осигуряване на заетост на лицата, полагащи грижи за зависими членове и/или на хората с увреждания след предоставяне на посреднически услуги и/или обучение за период до 6 месеца“ по Компонент 1 и кандидатът не изпълнява роля на работодател по проекта, партньорството с РАБОТОДАТЕЛ е задължително.

ЦЕЛИ НА ПРОЦЕДУРАТА:

• Разширяване на възможностите за подобряване качеството на живот на хората с увреждания и техните семейства и повишаване на мотивацията им за независим и самостоятелен начин на живот чрез насърчаване на равните възможности на тези лица за заетост и интеграция на пазара на труда;
• Подобряване на достъпа до услуги за кариерно развитие и насърчаване участието на пазара на труда и възстановяване на трудовата активност на семейства с деца /включително с увреждания/;
• Реализация на комплексни действия в посока улесняване достъпа до заетост на уязвими групи, включително и чрез предоставяне на иновативни социални и здравни услуги;
• Предоставяне на възможности за връщането на пазара на труда на лицата, които полагат грижи за близките си с увреждания.

ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:

Всяко проектно предложение следва да съдържа задължително следните дейности:
• Дейности/разходи за организация и управление на проекта;
• и Дейности/разходи по информиране и публичност.

Допустими дейности по Компонент 1

Дейностите по Компонент 1 са насочени към всички изброени лица от целевата група (икономически неактивни лица; хора с увреждания и техните семейства; семейства с деца с увреждания и деца и възрастни в риск).
1. Предоставяне на посреднически услуги на пазара на труда и др. подкрепящи услуги за заетост.

2.Професионално информиране и консултиране, вкл. по въпроси относно упражняването на трудови и осигурителни права на лицата, полагащи грижи за зависими членове или на хората с увреждания.

3. Подобряване на достъпа до услуги за кариерно развитие, насърчаване участието на пазара на труда и възстановяване на трудовата активност на членовете на семейства с деца /включително с увреждания/.

4. Предоставяне на обучение за повишаване на професионалната квалификация или придобиване на нова.

5. Предоставяне на обучение за придобиване на ключови компетентности 2, 3 и 4 „Общуване на чужди езици“, „Математическа компетентност и основни знания в областта на природните науки и технологиите“ и „Дигитална компетентност“.

6. Осигуряване на заетост на лицата, полагащи грижи за зависими членове или на хората с увреждания след предоставяне на посреднически услуги и/или обучение за период до 6 месеца.

7. Адаптиране и оборудване на работно място за лицата с увреждания.
*Тази дейност е допустима единствено в случай, че работодателят предвижда да наеме лица с увреждания и поеме ангажимент за това.

8. Работа с работодателите за преодоляване на дискриминационни нагласи при наемането на представители на уязвими групи на пазара на труда, заедно с предоставянето на посреднически услуги за работодателите.

Допустими дейности по Компонент 2

1. Реализация на интегрирани подходи за мотивиране и насърчаване участието на пазара на труда на лица, полагащи грижи за зависими членове на семейства /деца, вкл. и с увреждания, възрастни хора, зависими от грижи, пълнолетни лица с увреждания/

2. Подобряване достъпа до здравеопазване и промоция на здравето, вкл. чрез иновативни междусекторни услуги в общността и в домашна среда, според индивидуалните потребности на човека с увреждане и чрез информационно-образователни и здравно-консултативни услуги.

3. Подкрепа за намиране на работа и подобряване достъпа до заетост на хората с увреждания, вкл. чрез интегрирани комплексни мерки и предоставяне на подкрепящи иновативни услуги в общността.

Във връзка с реализиране на дейности 1, 2 и 3 и с оглед реализиране на интегриран и комплексен подход и като част от дейностите по проекта, чрез безвъзмездната финансова помощ могат да бъдат финансирани действащи и/или новосъздадени:
иновативни социални услуги, интегрирани и/или услуги, дефинирани в ППЗСП:

Предоставяне на социални услуги в общността и съгласно дефинициите им в ППЗСП

  • Дневен център за деца и/или възрастни хора с увреждания;
  • Център за социална рехабилитация и интеграция; 
  • Социален асистент; 
  • Личен асистент ;

Създаване и функциониране на иновативни форми на социални услуги в общността, които допринасят за постигане целите на операцията и са насочени към:

  • предоставяне на почасови услуги за деца в риск;
  • предоставяне на почасови услуги за лица с увреждания, вкл. и деца с увреждания.

 Интегрирани здравно – социални услуги:

  • Обучения и индивидуална подкрепа на уязвимите групи и на членове на семейства, които се грижат за зависим член на семейството - разработване и прилагане на индивидуални програми с цел подобряване на достъпа до пазара на труда.
  • Мотивационна и/или психологическа или друг тип подкрепа за целевата група, според тяхната индивидуална потребност - консултиране, медицинска, социална, образователна и психологическа подкрепа с цел подобряване на достъпа до пазара на труда.

4. Инициативи за информиране и представяне на възможностите на хората с увреждания позитивната им роля в обществото с цел разчупване на стереотипите и промяна на нагласата на обществото и работодателите спрямо тях чрез информирането им в достатъчна степен за възможностите на хората с увреждания.

5. Обновяване и текущ ремонт на помещенията, в които ще се предоставят услугите и доставка на подходящо оборудване и обзавеждане, когато е приложимо.

ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:

1. Разходи за персонал;
2. Разходи за материали;
3. Разходи за материални активи;
4. Разходи за нематериални активи;
5. Разходи за услуги;
6. Разходи за строително монтажни работи – до 10% от общите допустими разходи;
7. Непреки разходи - до 10% от общите допустими разходи.

НЕДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:

1. разходи, финансирани по друга операция, програма или каквато и да е друга финансова схема, произлизаща от националния бюджет, от бюджета на Общността или от друга донорска програма;
2. глоби, финансови санкции и разходи за разрешаване на спорове;
3. комисионите и загубите от курсови разлики при обмяна на чужда валута;
4. данък върху добавената стойност, освен когато не е възстановим;
5. закупуване на дълготрайни материални активи - втора употреба;
6. разходите за гаранции, осигурени от банка или от друга финансова институция, с изключение на разходите по финансови инструменти. лихви по дългове, с изключение на свързани с безвъзмездна финансова помощ, предоставени под формата на лихвени субсидии или субсидии за гаранционни такси;
7. субсидиране на лихва по одобрени схеми за държавни помощи и разноските за финансови транзакции; разходи за закупуване на инфраструктура, земя и недвижимо имущество;
8. разходи за консултантски услуги, свързани с подготовката и/или попълването на документите за кандидатстване за финансова подкрепа;
9. разходи за закупуване на МПС закупуване на компютърно оборудване и софтуер за административни нужди на предприятието (вкл. софтуерни системи за управление – ERP, CRM и други подобни системи и модули към тях).

ДОПУСТИМИ ЦЕЛЕВИ ГРУПИ:

1. Икономически неактивни лица
2. Хора с увреждания и техните семейства;
3. Семейства с деца с увреждания;
4. Деца и възрастни в риск.

МИНИМАЛЕН И МАКСИМАЛЕН СРОК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТА:

Крайният срок за изпълнение на дейностите по административните договори по настоящата процедура е 31.12.2018 г.

НАЧИН НА ПОДАВАНЕ НА ПРОЕКТНИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ:

Проектните предложения по настоящата процедура за подбор на проекти ще бъдат подавани само по електронен път с Квалифициран електронен подпис (КЕП), като се използва ИСУН 2020.

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ:

За консултация във връзка с разработването на проекти по поканата можете да се свържете с експерти на ИУПП.

Тагове: труд, заетост, предприемачество, предприятие, ОПРЧР , Оперативна Програма , Програма, Финансиране, Идея, 2016

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност