ОПОС, Проектиране и изграждане на компостиращи инсталации за разделно събрани зелени и/или биоразградими отпадъци, Краен срок: 28.05.2018 г.
ПРОГРАМА:
Оперативна програма "Околна среда" 2014-2020
ПРИОРИТЕТНА ОС:
Приоритетна ос „Отпадъци”
ПРОЦЕДУРА:
УПРАВЛЯВАЩ ОРГАН:
Министерство на околната среда и водите
КРАЕН СРОК:
28.05.2018 г. 18:30 ч.
СУМА НА ФИНАНСИРАНЕ:
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по настоящата процедура е 97 791 500 лв., от които:
- Средства от ЕСФ – 83 122 775 лв. (85%);
- Национално съфинансиране – 14 668 725 лв. (15%).
БФП ще бъде предоставяна за проектно предложение с не повече от 1 бр. инсталация за открито компостиране с капацитет между 2 000 т/год. и 20 000 т/год. включително. Минимален размер на финансиране няма, а максималният зависи от капацитета на инсталацията:
Капацитет на инсталацият/год. |
Максимален размер на БФП, лв. |
между 10 001 и 20 000 вкл. |
до 7 400 000 |
между 6 001 и 10 000 вкл. |
до 5 400 000 |
между 4 001 и 6 000 вкл. |
до 3 900 000 |
между 2 000 и 4 000 вкл. |
до 3 400 000 |
Всеки един от посочения в таблицата максимален размер на БФП се отнася само за инсталации с капацитети, които попадат в обхвата на изрично посочените капацитети. Максималните размери на БФП са определени при съобразяване на възможна комбинация от максимален за групата капацитет, вид с най-много компоненти и най-голяма сложност на инсталация за компостиране и включват всички допустими разходи за допустими дейности, посочени в насоките, разходите за закупуване на земя, за подготовка, организация и управление, и за публичност и комуникация.
По настоящата процедура могат да се предоставят до 100 % от максималния размер на допустимите разходи.
В случай, че проектът генерира приходи, конкретният размер на БФП ще се определи в зависимост от резултатите от анализа разходи – ползи (АРП) на проекта. АРП се изготвя задължително за всички проекти, с изключение на проектите, отговарящи на условията на чл. 61, параграф 7 от Регламент (ЕС) № 1303/2013, за които не изисква представяне на АРП от кандидатите.
ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ:
Първи краен срок за подаване на документи: 27.11.2017 г., 18.30 часа;
Конкретните бенефициенти по процедурата са общо 39 общини от 7 Регионални сдружения за управление на отпадъците (РСУО), при съобразяване на принадлежността им към РСУО по индикативния списък по Приложение № 2 на НПУО:
1. РСУО Карлово с общини Карлово, Хисаря и Сопот;
2. РСУО Пловдив-Шишманци с общини Пловдив, Брезово и Раковски;
3. РСУО Харманли с общини Харманли, Любимец, Маджарово, Свиленград, Симеоновград, Стамболово и Тополовград;
4. РСУО Монтана с общини Монтана, Берковица, Бойчиновци, Брусарци, Вълчедръм, Вършец, Георги Дамяново, Лом, Медковец, Криводол, Чипровци и Якимово;
5. РСУО Цалапица с общини Родопи, Калояново, Кричим, Перущица, Марица, Стамболийски и Съединение;
6. РСУО Враца с общини: Враца и Мездра;
7. РСУО Ямбол с общини Ямбол, Сливен, Нова Загора, Стралджа и Тунджа.
По Втора комбинирана процедура за проектиране и изграждане на компостиращи инсталации и на инсталации за предварително третиране на битови отпадъци“
Крайна дата за подаване на документи: 02 януари 2018
Конкретните бенефициенти по процедурата са общо 22 общини от 4 Регионални сдружения за управление на отпадъците (РСУО):
РСУО Асеновград с общини Асеновград, Лъки, Първомай, Садово и Куклен;
РСУО Златица с общини Златица, Антон, Копривщица, Мирково, Пирдоп, Чавдар и Челопеч;
РСУО Елхово с общини Елхово и Болярово;
РСУО Шумен с общини Шумен, Велики Преслав, Венец, Каолиново, Каспичан, Нови Пазар, Смядово и Хитрино.
ОПИСАНИЕ:
Допустими за финансиране по настоящата процедура са следните дейности:
1. Дейности, свързани с подготовката на подадения проект за изграждане на една инсталация за компостиране на разделно събрани зелени и/или биоразградими битови отпадъци, включително необходимото оборудване и инфраструктура за експлоатация на инсталацията, както и съоръжения и техника за разделно събиране на зелени и/или биоразградими битови отпадъци (изготвяне на предварително (прединвестиционно) проучване; устройствено планиране; анализ разходи-ползи; идейно/работно проектиране на проект на компостиращата инсталация; идейно/работно проектиране на довеждащата инфраструктура; дейности, свързани с провеждане на процедури с цел издаване на административни актове по законодателството за околна среда и др.);
2. Подготовка на документация за възлагане на обществени поръчки;
3. Строително-монтажни работи, строителен надзор и други дейности във връзка с изграждането на инсталация за компостиране на разделно събрани зелени и/или биоразградими битови отпадъци, включително необходимата инфраструктура за експлоатация на инсталацията;
4. Дейности, свързани с изграждане на съпътстваща инфраструктура (напр. електроснабдяване, път, водоснабдяване), която обслужва само изгражданите обекти;
5. Доставка на необходимото оборудване, съоръжения и техника, необходими за експлоатацията на изградените съоръжения и инсталации, включително и за разделно събиране на зелени и/или биоразградими битови отпадъци.
Всички дейности, включени в проектното предложение, следва да са пряко свързани с изпълнението на проекта.
Определянето на капацитета на инсталацията за компостиране и доказването на нейната икономическа целесъобразност, както и на броя, видовете и капацитета на необходимите съдове и техника, се извършва въз основа на:
1. Актуален към момента на кандидатстването анализ на морфологичния състав на битовите, в частност на биоразградимите отпадъци, генерирани на територията на съответната община/общини - кандидат / партньори, както и на база общото количество на генерираните на територията на региона/ите и на съответната/ите община/общини биоразградими отпадъци, като дял от общинските битови отпадъци. Предвид законодателните изисквания, за актуални се считат тези анализи, които са изготвени през 2014 и 2015 г., по изключение – 2016 г.;
2. Прогнозите за образуваните отпадъци (с подробен масов баланс) и анализ на инфраструктурата за управление на отпадъците в актуална общинска/общински/ регионална програма (програми) за управление на отпадъците. Предвид законодателните изисквания, за актуални се считат тези програми, чиито краен срок на действие е до 2020 г. и са в съответствие с Националния план за управление на отпадъците 2014 – 2020 г.
За гарантиране постигането на целите за рециклиране, както и гарантиране на устойчивост на финансирането, кандидатите следва да разработят и представят План за използване на получения краен продукт – компост, Схема за контрол на качеството на компоста и План за третиране на остатъчния отпадък, който следва да бъде предаван за третиране в съоръжение или инсталация, отговарящо на нормативните изисквания.
Схемата за контрол на качеството на компостатрябва да бъде съобразена с изискванията на глава трета на Наредбата за третиране на биоотпадъците. За гарантиране на качеството на компоста кандидатът е задължен да предвиди надеждна система за контрол на качеството на входящия поток отпадъци и получения компост, като конкретните мерки и дейности за този контрол трябва да бъдат включени като неразделна част от проектното предложение. В схемата трябва да бъдат предложени конкретни мерки и действия за контрол на всички етапи на процеса, в т.ч. най-малко при разделното събиране, вход площадка, съхраняване, производствен процес, продукт.
Планът за използване на получения краен продукт - компост трябва да бъде съобразен с изискванията за „области на употреба“ съгласно т. 10, § 1 от ДР на Наредбата за третиране на биоотпадъци. Подходящите по принцип области за употреба за компоста, предвид поставените цели за рециклиране, са основно за земеделие, ландшафтни дейности и др. Допустимо е продуктът компост да бъде използван и при рекултивация на нарушени терени (депа и мини), но само за най-горния пласт, в който се изисква ползване на хумус или богат на хумус продукт.
За постигане на целите и изискванията за рециклиране на отпадъка, предвижданията за употреба на компоста не може да включват използването му като гориво или за насипни дейности съгласно определението в т. 10 на § 1 от ДР на ЗУО ("Насипване" е дейност по оползотворяване, при която подходящи отпадъци се използват за рекултивационни цели в разкопани участъци или за инженерни цели в строителството на депа и където отпадъкът е заместител на неотпадъчни материали).
В плана също така трябва да се включат резултати от проучване за възможните конкретни обекти, терени, дейности или други възможности, за които кандидатът или неговите партньори имат намерение да ползват компоста, както и обосновка за тези възможности в по-далечна перспектива, най-малко 5 години. В случай на предвиждания за продажба на компоста, следва да се представи и анализ на пазара на този продукт, както и за какво ще бъдат използвани приходите.
В планът също така следва да се предвидят и възможностите за третиране на продукт/отпадък в резултат на работата на инсталацията за компостиране, който не отговаря на изискванията за качество за компост.
Планът за третиране на остатъчния отпадък трябва да съдържа анализ на видовете и количеството на отпадъците, които може да бъдат генерирани при експлоатацията на инсталацията за компостиране. В плана следва да се включат и възможните начини на третиране на тези отпадъци, като се спазва йерархията съгласно действащата нормативна уредба, както и предвижданията за третиране на отпадъците извън инсталацията за компостиране в други инсталации или съоръжения, които отговарят на нормативните изисквания или да бъдат предавани на лица, които притежават необходимите разрешителни документи по реда на ЗУО или Закона за опазване на околната среда.
Максималният срок за изпълнение на проекта е 30 месеца от влизане в сила на договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, от които:
- 24 месеца са за фактическото изпълнение на проекта, който срок трябва да бъде съобразен при попълването на т. 7 от Формуляра за кандидатстване;
- 6 месеца са необходимото време за УО на ОПОС за документално приключване на проекта и финално плащане на верифицираните разходи (кандидатът следва да внесе окончателен доклад по проекта в срок до края на третия месец от посочените 6 месеца).
Тагове: инсталации, компостиране, компост, общини, ОПОС , Финансиране