ОПИК, Развитие на клъстери в България, Краен срок: 28.04.2017 г.

ПРОГРАМА:

Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020

 ПРИОРИТЕТ:

Приоритетна ос 2 „Предприемачество и капацитет за растеж“

ПРОЦЕДУРА:

pdfРазвитие на клъстери в България

 УПРАВЛЯВАЩ ОРГАН/ДИРЕКЦИЯ:

Mинистерство на икономиката

КРАЕН СРОК:

Крайният срок за подаване на:

  • документи за категоризиране пред ИАНМСП е 30.01.2017 г.;

  • подаване на проектни предложения пред УО е 17:30 ч. на 28.04.2017 г.

 СУМА НА ФИНАНСИРАНЕ:

Бюджет на процедурата: 39 116 600 лв./20 млн. евро

 Максималният размер на съфинансиране от ЕС е между 35-80%.

За Компонент 1 „Изграждане и подкрепа за организационно-административно укрепване на клъстера“ и Компонент 2 „Коопериране, създаване на сътрудничества и интернационализация“ – приложим режим „de minimis”:

Максимален интензитет на безвъзмездната финансова помощ за всяка категория на клъстера: клъстери в начален етап на развитие, развиващи се клъстери, развити клъстери е 80%.

 За Компонент 3 „Развитие на споделени инфраструктура и ноу-хау“ – приложим режим „регионална инвестиционна помощ“:

Максимален интензитет на безвъзмездната финансова помощ в зависимост от категорията на предприятието-кандидат и мястото на изпълнение на проекта:

Категория на предприятието (клъстер):

  • Микро и малки предприятия извън ЮЗР (NUTS2): 70 %

  • Микро и малки предприятия в ЮЗР: 45 %

     

  • Средни предприятия извън ЮЗР: 60 %

  • Средни предприятия в ЮЗР 35 %

Минималният размер на БФП за един проект е 100 000 лв.,

а максималния, както следва:

  • Клъстери в начален етап на развитие: 391 166 лева

  • Развиващи се клъстери: 1 500 000 лева

  • Развити клъстери: 2 000 000 лева

 БЕНЕФИЦИЕНТИ:

1) Допустими по настоящата процедура за подбор на проекти са само кандидати, категоризирани като клъстери в начален етап на развитие, развиващи се клъстери или развити клъстери след категоризиране, извършено за целите на процедурата от Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) .

ВАЖНО: Категоризирането следва да е извършено не по-късно от датата на подаване на проектното предложение пред УО.

2) Допустими по настоящата процедура за подбор на проекти са само кандидати, които са обединения под формата на:

• клъстери, регистрирани като сдружения по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство;

ВАЖНО: За да бъдат допустими за финансиране по настоящата процедура, сдруженията по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел следва да oсъществявяват дейност в частна полза съгласно Глава втора, Раздел I от същия закон.
 

• клъстери - юридически лица, регистрирани по Търговския закон или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство.
 

ВАЖНО: Клъстери, създадени като обединения - дружества по смисъла на Закона за задълженията и договорите са допустими по процедурата само и единствено, когато в периода от датата на обявяване на процедурата до датата на подаване на заявлението за категоризиране регистрират клъстерно обединение (с идентични членове/участници) под една от посочените по-горе две правни форми.

 ЦЕЛ НА ПРОЦЕДУРАТА:

Основната цел на процедурата е предоставяне на подкрепа за коопериране и създаване на клъстери в България, развитие на капацитета и интернационализацията на вече създадени такива като фактор за повишаване на конкурентоспособността и бизнес развитието.

ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:

Проекти на клъстери в начален етап на развитие следва да включват дейности САМО по Компонент 1 и/или Компонент 2.

Проекти на развиващи се и развити клъстери следва да включват дейности САМО по Компонент 2 и/или Компонент 3.

Допустими по настоящата процедура са проекти, включващи следните дейности:
 

Компонент 1: Изграждане и подкрепа за организационно-административно укрепване на клъстера

• Създаване и ресурсно обезпечаване на дейността на административното тяло на клъстера – осигуряване на необходимия персонал за управление и координация на клъстерните дейности, ресурсно обезпечаване, закупуване на компютърно оборудване за нуждите на административното тяло на клъстера.

• Повишаване капацитета на административното тяло на клъстера за управление и координация на клъстера – участие в семинари, обучения, конференции, информационни събития, обмяна на опит и добри практики;

Дейностите по Компонент 1 следва да се изпълняват при условията и спазване на праговете за минимална помощ.

Компонент 2: Коопериране, създаване на сътрудничества и интернационализация

• Подпомагане развитието на клъстера и привличане на нови членове:

– организиране и участие в събития за представяне на клъстера и на неговите продукти/услуги, разширяване и развитие на дейността на клъстера, привличане на нови клиенти и нови членове на клъстера и създаване на мрежи между членовете на клъстера;
– организиране и участие в специализирани обучения в страна и чужбина за повишаване на капацитета на клъстера за създаване на сътрудничества и интернационализация.

• Насърчаване на клъстерния маркетинг:

− разработване на маркетингова или стратегия за интернационализация на клъстера, в случай че клъстерът няма разработени такива;
− консултантски услуги за стъпването на друг пазар, вкл. изследвания и информация за таргeтираните пазари;
− популяризиране на името (марката) на клъстера и на неговите продукти/услуги – изготвяне и отпечатване на брошури и информационни материали, интернет страници и информационни бази-данни за дейността на клъстера;
− участие на клъстера в национални и международни изложения и панаири;
− установяване и насърчаване на сътрудничеството с други клъстери, включително в други страни и изграждане на транснационални клъстерни връзки;
− осигуряване на експерт създаване на сътрудничества и интернационализация;
− придобиване на европейски клъстерен лейбъл (етикет), издаден от Европейския секретариат за клъстерни анализи (European Secretariat for Cluster Analysis) .

• Публичност и визуализация на проекта

Пълният набор от мерки за информиране и публичност, които бенефициентите могат да прилагат при изпълнение на проекти, финансирани от ЕСИФ, се съдържа в „Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация" 2014-2020, който може да бъде намерен на интернет страницата на Управляващия орган - http://opic.bg/informatsiya-i-publichnost/grafichni-iziskvaniya.

• Одит на проекта

Одитът следва да бъде извършен от регистриран одитор. Дейността е приложима за проекти със стойност на безвъзмездната финансова помощ над 750 000 евро (1 466 872,5 лв.) в съответствие с чл. 207 от Делегиран регламент на Комисията (ЕО) № 1268/2012 относно правилата за прилагане на Регламент (ЕС,Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза.

В случаите, когато е приложимо, Доклад за външен одит на счетоводната документация по проекта (съгласно Приложение Н към Условията за изпълнение), извършен от регистриран одитор, следва да бъде приложен към искането за окончателно плащане по проекта. Одиторът проверява дали декларираните от бенефициента разходи са действително извършени и платени, точни и допустими в съответствие с административния договор за безвъзмездна финансова помощ.

Дейностите по Компонент 2 следва да се изпълняват при условията и спазване на праговете за минимална помощ.

Компонент 3: Развитие на споделени инфраструктура и ноу-хау.

• Придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) за общи клъстерни дейности - оборудване за зали за обучения, тренировъчни центрове, изпитателни лаборатории, производствени центрове и др.;

• Придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА) за общи клъстерни дейности – специализирани програмни продукти, патенти, лицензи, „ноу хау”, търговски марки и др.;

Дейностите по Компонент 3 следва да се изпълняват при условията и при спазване на праговете за регионална инвестиционна помощ.

ВАЖНО: При описание на дейностите във Формуляра за кандидатстване, сформирането на екип по проекта, провеждането на процедура за избор на изпълнител, изборът на изпълнител, доставката на закупеното по проекта оборудване и т.н. не следва да са обособени като отделни дейности, а да са част от описанието/методологията за изпълнение на посочените по-горе дейности.

ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:

  • Инвестиционни разходи (ДМА и ДНА);

  • Разходи за услуги;

  • Оперативни разходи.

Тагове: клъстери, Процедура , ОПИК , Консултация , Проект, Консултантски Услуги, Програма, Финансиране, Еврофинансиране, 2016

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност