ОПИК, Повишаване на енергийната ефективност в големи предприятия, Краен срок: 19.05.2017 г.

ПРОГРАМА:
Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020

ПРИОРИТЕТ:
Приоритетна ос 3 „Енергийна и ресурсна ефективност“

ПРОЦЕДУРА:
pdfПовишаване на енергийната ефективност в големи предприятия

УПРАВЛЯВАЩ ОРГАН/ДИРЕКЦИЯ:
Mинистерство на икономиката

КРАЕН СРОК: 19.5.2017 г.

СУМА НА ФИНАНСИРАНЕ:
Бюджет на процедурата: 97 791 500 лв./50 млн. евро

Минималният размер на БФП за един проект е 500 000 лв., а максималният – 2 500 000 лв.

Максималният размер на съфинансиране е :
По Елемент А
1) при избран режим „регионална инвестиционна помощ“:
- до 25% за дейности в Югозападен район за планиране (области София-град, София област, Перник, Кюстендил и Благоевград);
- до 50% за дейности в останалата част на страната.
2) при избран режим „инвестиционни помощи за мерки за повишаване на енергийната ефективност“ по чл. 38 от Регламент (ЕС) № 651/2014.
- до 45% за цялата страна
По Елемент Б ( режим „de minimis”):
- до 50% за цялата страна

БЕНЕФИЦИЕНТИ:
- Големи предприятия, които са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство.
- Кандидати, които имат минимум три приключени финансови години (2013, 2014 и 2015 г.) преди датата на обявяване на процедурата за подбор на проекти.
- Икономическата дейност съгласно Класификацията на икономическите дейности (КИД - 2008), за която заявяват подкрепа кандидатите, следва да е в един от следните сектори:
• B „Добивна промишленост“,
• C „Преработваща промишленост“,
• D „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ ,
• E „Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“,
• F „Строителство“
ВАЖНО: Кандидатите по настоящата процедура могат да заявят за подкрепа дейности, които се изпълняват в рамките на основната или на допълнителната си икономическа дейност.

ЦЕЛ НА ПРОЦЕДУРАТА:

Предоставяне на фокусирана подкрепа на големите предприятия в България за изпълнение на мерки за енергийна ефективност с цел постигане на устойчив растеж и конкурентоспособност на икономиката.

ДОПУСТИМИ ПРОЕКТИ:
1) За да са допустими по настоящата процедура проектите трябва да се основават на мерки, препоръчани в енергиен одит по образец („обследване за енергийна ефективност”), изготвен за целите на процедурата за подбор на проекти (съгласно Приложение Б към Условията за кандидатстване).
2) Трябва да включват задължително дейности по Елемент А.
ВАЖНО: Кандидатите за безвъзмездна финансова помощ могат да представят проектни предложения, включващи комбинация от двата елемента, като Елемент А е задължителен. Включването САМО на дейности по Елемент Б е НЕДОПУСТИМО по настоящата процедура.

ПРИОРИТЕТ ЩЕ БЪДЕ ДАДЕН НА ПРОЕКТИ, КОИТО:
• се изпълнява в сектори, които се характеризират с висока енергийна интензивност (химическа промишленост; производство на стомана ; производство на цимент, керамика, стъкло и вар; производство на цветни метали, производство на хартия) съгласно КИД 2008 г.
• включват пречистване на отпадъчни води, рециклиране на бракувана продукция или използването на рециклирани суровини.
• ще се изпълняват около и в териториите от мрежата Натура 2000 .

ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:
Допустими по настоящата процедура са проекти, включващи следните дейности:

Елемент А
Инвестиции за изпълнение на мерки, препоръчани в обследването за енергийна ефективност (с изключение на мерките, включени за изпълнение по елемент Б на настоящата процедура);
Инвестициите следва да са в съответствие с видовете разходи, допустими за финансиране по елемент А (съгласно посоченото в т. 14.2.) и могат да включват:
1. Придобиване на машини, съоръжения, оборудване (в това число специализирани транспортни средства) и СМР, представляващи дълготрайни материални активи, препоръчани в обследването за енергийна ефективност;
ВАЖНО: Специализираните транспортни средства са допустими само в случай, че са предназначени за превоз на товари с технически допустима максимална маса над 3,5 t (категория N2 или N3 съгласно Закона за движение по пътищата).
2. Придобиване на дълготрайни нематериални активи (вкл. за разработване на софтуер), препоръчани в обследването за енергийна ефективност.
ВАЖНО: Кандидатите следва да имат предвид, че дейностите, свързани с въвеждане на възобновяеми източници (ВИ), не са допустими за финансиране по елемент А.

ВАЖНО: По Елемент А кандидатите следва да изберат ЕДИН от двата приложими режими на държавна помощ съобразно спецификата на проекта и предвижданите допустими дейности. Дейностите по настоящия Елемент могат да бъда изпълнявани по преценка на кандидата :
- при условията и праговете за регионална инвестиционна помощ или
- при условията и праговете за инвестиционни помощи за мерки за повишаване на енергийната ефективност.

Комбинирането на двата режима на помощ в рамките на Елемент А е недопустимо.
1. В случай че по Елемент А избраният от кандидата режим държавна помощ е регионална инвестиционна помощ, допустими са само проектни предложения, които имат за свой основен предмет осъществяването на първоначални инвестиции в материални и нематериални активи, свързани с:
− разширяване на капацитета на съществуващ стопански обект.
Разширяване на капацитета на съществуващ стопански обект е налице, когато в следствие на инвестицията съществуващият стопански обект ще може да произвежда повече от поне един от вече произвежданите продукти, при условие, че базисният производствен процес не се променя из основи
или
− основна промяна в целия производствен процес на съществуващ стопански обект.
Промяна в целия производствен процес означава прилагането на основна за разлика от рутинна производствена промяна. Модернизирането на част от производствения процес не попада в посочения вид първоначална инвестиция, за да е налице фундаментална промяна следва да се модернизира цялостния производствен процес.

ВАЖНО: Инвестиции в системи, които произвеждат енергия, вкл. и за собствено потребление , не могат да получат финансиране по режим „регионална инвестиционна помощ".

Инвестицията следва да се поддържа в региона получател най-малко пет години след изпълнението на инвестицията.

Елемент Б
1) Консултантски услуги за въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджмънт в предприятията съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001 (Energy Management Systems)/EN ISO 50001, както следва:
1.1 Консултантски услуги за въвеждане на система за енергиен мениджмънт в предприятията съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001 (Energy Management Systems)/EN ISO 50001;
1.2 Консултантски услуги по сертифициране на система за енергиен мениджмънт в предприятията съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001 (Energy Management Systems)/EN ISO 50001;
2) Придобиване на инвестиционен проект по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ), свързан с и необходим за изпълнението на проекта;
3) Извършване на СМР, пряко свързани с и необходими за въвеждане в експлоатация на активите, препоръчани в обследването за енергийна ефективност;
ВАЖНО: Посоченият вид СМР не представляват енергийно-ефективна мярка и в тази връзка могат да бъдат включени за изпълнение само по Елемент Б. Кандидат може да предвиди такава дейност в проектното си предложение, при условие че в т.5.1.6. от енергийния одит е налице описание на СМР пряко свързани с и необходими за въвеждане в експлоатация на актива/ите, препоръчани в съответната енергийно ефективна мярка.
4) Инвестиции за изпълнение на мерки, препоръчани в обследването за енергийна ефективност, които не са заявени по Елемент А;
Допустимите инвестиции по т. 4 на елемент Б следва да съответстват на същите видове разходи като инвестициите по елемент А, а именно да са за:
• Придобиване на машини, съоръжения, оборудване (в това число специализирани транспортни средства) и СМР, представляващи дълготрайни материални активи, препоръчани в обследването за енергийна ефективност;
• Придобиване на дълготрайни нематериални активи (вкл. разходи за разработване на софтуер), препоръчани в обследването за енергийна ефективност.
5) Закупуване на материали, които са пряко свързани с изпълнението на енергийно ефективните мерки, препоръчани в обследването за енергийна ефективност и предвидени да бъдат реализирани по проекта (в рамките на Елемент А и/или Елемент Б на процедурата) ;
6) Публичност и визуализация – до 3 000 лв.;
7) Одит на проекта (извършен от регистриран одитор) - до 6 500 лв. приложимо за проекти с размер на безвъзмездната финансова помощ над 750 000 евро (1 466 872,5 лв.).

ВАЖНО: В случай че мерките включват системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници (ВИ), допустими са само такива за собствено потребление.

В случай на дейност, свързана с изпълнение на мярка, отнасяща се до въвеждане на автоматизирана система за мониторинг и контрол на енергопотреблението, същата следва да обхваща минимум 60% от енергопотреблението на обекта.

ВАЖНО: Разходите за Елемент Б не следва да надвишават 40% от общо допустимите разходи по проекта.

ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ПРОЕКТА:
Продължителността на изпълнение на всеки проект не следва да надвишава 24 /двадесет и четири/ месеца, считано от датата на влизане в сила на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ:
За консултация относно разработването на проектно предложение по процедурата, моля да се свържете с посочените контакти.

Тагове: НДМА, ДМА, СМР, предприятие, ефективност, енергийна, инвестиции, дейности, Покана , ОПИК , Консултация , Проект, Инвестиция, Бизнес, Консултантски Услуги, Програма, Финансиране, Еврофинансиране, Реализирай

Този уебсайт използва „бисквитки“ (cookies), за да анализира трафика и да персонализира съдържанието, което Ви предлага. Политика за поверителност